Wciągniki
Wciągniki – to rodzaj dźwignic, przystosowanych do podnoszenia ładunków w pionie zazwyczaj za pomocą liny lub łańcucha przy wykorzystaniu elementów chwytnych, najczęściej haków. Urządzenia tego typy służą do przemieszczania ładunku w pionie. Konstrukcyjnie przeważnie są przystosowane albo do jazdy po nieruchomym torze jezdnym albo używane są w wersji stacjonarnej, która zapewnia pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu); konstrukcję nośną mechanizmu podnoszenia stanowi jego obudowa.
Podział wciągników
Biorąc pod uwagę rodzaj napędu wśród wciągników wyróżnia się:
- wciągniki ręczne,
- wciągniki elektryczne,
- wciągniki pneumatyczne.
Wciągniki ręczne wykorzystują przełożenie wielokrążka, przekładnie ślimakowe, przekładnie planetarne aby zmniejszać siłę niezbędną do podnoszenia. Z kolei wciągniki elektryczne i pneumatyczne jako zespół napędowy wykorzystują silniki i przekładnie.
Rodzaj zastosowanego cięgna pozwala na podział wciągników na:
- wciągniki łańcuchowe,
- wciągniki linowe.
Wciągarki
Wciągarka jest dźwignicą przystosowaną do pionowego podnoszenia ładunku z użyciem liny lub łańcucha przy wykorzystaniu elementu chwytnego, przeważnie haka. Służy ona do przemieszczania ładunków w pionie. Jej konstrukcja umożliwia jazdę po nieruchomym torze jezdnym w wersji stacjonarnej, która zapewnia pracę w jednym miejscu (bez możliwości przejazdu). Zespół mechanizmów wciągarki jest zabudowany na odrębnej konstrukcji nośnej. Najczęściej jest to rama stała, przejezdna lub przesuwna, co daje to możliwość transportowania ładunków również w poziomie.